Ktenante (Ctenanthe)Krásná, na pěstování velmi náročná rostlina. Má ráda polostín, mírnou zálivku avšak nadmíru vlhký vzduch.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Ctenanthe lubbersiana, Ctenanthe oppenheimiana 'Tricolor', 'Variegata'.
POPIS:
Tato rostlina má velmi krásné listy. Stín vydrží, dobře se však rozvíjí pouze při rozptýleném světle. Nenechávejte ji na přímém slunečním světle, mění se rozměr i barva listů. Má ráda teplo, nesnižujte teplotu pod 18°C, naopak je možné ji zvýšit na 25 až 30°C. Pro hnojení používejte roztok minerálního hnojiva a jako půdu použijte směs listové půdy, rašeliny a písku (v poměru 6:3:2). Je nutná dobrá drenáž, až do čtvrtiny výšky květináče, může to být rozbitá cihla, keramické úlomky atd. Rozmnožují se kořeny, hlízami a řízkováním.
ČELEĎ:
Marantaceae, marantovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Ktenante je teplomilá rostlina, minimum v jakékoliv roční době je 18°C. Nemá ráda průvan a prudké změny teplot. V létě je optimální teplota 20 až 25°C. Také nemá ráda častou změnu stanoviště.
OSVĚTLENÍ:
Při jasném osvětlení polostín. Na tmavém místě se ztrácí zbarvení listů. Vyhýbat se přímému slunci. V zimě ji nestavíme na okno příliš ke sklu.
ZÁLIVKA:
Mírná. Zaléváme měkkou vlažnou vodou.
HNOJENÍ: Hnojíme od dubna do srpna, každé 2 týdny, tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s dekorativním olistěním. Řídíme se instrukcemi výrobce. Rostlina je citlivá na přebytek hnojiva, proto ředíme o polovinu více, než je v návodu uvedeno. Po přesazování minimálně 1 měsíc nehnojíme.
VLHKOST VZDUCHU:
Má ráda vlhký vzduch do 90%. Rosení je nezbytné. Květináč můžeme obložit vlhkým mechem nebo umítit na misku s vlhkým keramzitem. Mech rosíme. Malé mladé rostlinky se lépe pěstují v teráriu nebo v pokojovém skleníčku.
PŘESADBA:
Každoročně do kypré a lehké zeminy.
Doporučená směs zeminy: 2-3 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy, 1 díl lesní půdy s příměsí písku. Zeminu doplníme kousky dřevěného uhlí. Všechny marantovité rostliny nesnáší přebytek prvků v zemině. Můžeme použít zeminu pro azalky. Pro úspěch v pěstování pokryjeme povrch zeminy mechem. Dobrá drenáž je podmínkou.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Kořeny, hlízami a řízkováním. Dělením při jarním přesazování. Než rostlina zakoření, přikryjeme květináč polyetylenovým sáčkem. Můžeme zakořenit i boční výhonky růžic.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Špičky listů hnědé a zaschlé:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Rostlinu však raději celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části. Také nezapomínejte listy rostliny často rosit.
Listy pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté:
Jistou příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát marantovitých rostlin musí být stále vlhký a na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin by ani v období růstu neměl slabě vyschnout.
Opad listů:
Příčinou je zcela jistě příliš suchý vzduch. Marantovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé. Jejich květináč proto nezapomeňte obložit vlhkou rašelinou. Rostlina se také může pěstovat v demižónu.
Stonky jsou ochablé a zahnívají:
Příčinou může být buď nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.
Listy ztrácejí barvu nebo jsou popálené:
Příčinou je zcela jistě příliš silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny. |